29 Aralık, 2013

4-5 Ocak 2014 - Demonation Festivali #4 @Babylon İstanbul

Demonation Festivali bu yıl da sludge’dan hip hop’a, dub’dan free jazz’a, çok geniş yelpazeden oluşan seçkisiyle Türkiye’nin bağımsız müzik sahnesinden isimleri bir araya getiriyor.Bant Mag.’in 2010 yılından bu yana devam eden Demonation Festivali serisinin dördüncüsü Babylon’da gerçekleşiyor. Üretimlerini bağımsız yollarla sürdüren ve yayan müzisyen ve grupların sahne aldığı festival Demonation, şimdiye kadar Tamirane, arkaoda ve Salon İKSV gibi farklı mekanlarda düzenlendi. Büyük plak şirketlerine bağlı olmaksızın, kendi demolarını kendi hazırlayan ya da herhangi bir ticari baskı ya da kaygıdan muaf bir tavırla müziklerini icra etmekte olan grup ve müzisyenlerin sahnenin tozunu atacağı festival önceki yıllarda Bubituzak, Bicycle Day, Seni Görmem İmkansız, She Past Away, Farfara ve daha nice ismi ağırladı. Yeni yılın ilk günlerinde Babylon’da gerçekleşecek bu yılki programda da, yine birbirinden farklı uçlardan isimler aynı sahnede buluşuyor. Festivalde, geçen senelerden farklı olarak bu yıl “Bağımsız Müzik Sahnesinin Desteklenmesi” başlıklı panel de müzik meraklılarına açık olacak.

Program ise şu şekilde.

1. Gün Program:

21:00 Kapı Açılış
21:00 Utkan'la Deniz
21:45 Robotik Hayaller
22:30 Balina
23:15 Marika
00:00 Alpman & The Midnight Walkers
00:45 12 Metreküp Soundsystem

2. Gün Program:

19:00 Kapı Açılış
19:00 Ah! Kosmos
19:45 Soundcollage
20:30 Pitohui
21:15 The Medical Phalanx of Space
22:00 Farazi & Kayra
22:30 Nodul


utkan la deniz

Utkan Çınar ve Deniz Koloğlu’nun projesi olarak hayat bulan Utkan’la Deniz, zaman içinde daha kalabalık bir orkestra halini aldı. Akustik ve dingin müziklerinde akılda kalıcı vokal melodilerine yer veren Utkan’la Deniz, önümüzdeki haftalarda bir EP yayınlamaya hazırlanıyor.


Robotik Hayaller

Geçtiğimiz yıl içerisinde birtakım stüdyo ve ev deneyleri sonucunda ortaya çıkan Robotik Hayaller, endüstriyel ve gerçeküstü öğelerin bir araya gelmesiyle oluşmuş kalabalık bir müzik kollektifi. Grup yaptığı ilk kayıtlarından oluşan 3-33 adlı albümünü kaset formatında sınırlı sayıda yayınladı.


Balina

Kendi isimlerini taşıyan ilk albümlerini kendileri kaydeden ve yine kendileri yayınlayan İzmir’li ikili Balina, iki kişiden beklemeyeceğiniz kadar gürültü çıkarabiliyor. Gitar-davul ikilisi, Alican Öyke ve Burçin Esin’den oluşuyor. Sludge ve progresif rock estetiğini benimseyen Balina’nın şarkılarında Türkiye’den birtakım esinlenmeler yakalamak da mümkün.


Marika

Dandadadan, Kara Orkestra, 123, Great Republic of South, Konstrukt ve daha nice projede karşımıza çıkan üç müzisyenden oluşan Marika, doğaçlama ve gürültüyü benimsediği bir tür free jazz yapıyor. Korhan Futacı, Berke Can Özcan ve Barlas Tan Özemek’ten oluşan Marika, festivalin en hareketli performanslarından birini sergileyecek gibi gözüküyor.


Alpman & The Midnight Walkers

Güneş Alpman’ın solo projesi olarak başlayan ve zaman içinde daha kalabalık bir funk deneyimine dönüşen Alpman & The Midnight Walkers, eşlik edemeden duramayacağınız bir performansla ilk konserini Demonation’da vermeye hazırlanıyor. Vintage gitar tonları ve özellikle boyun bölgenizi çok hareketlendirecek ritimlere hazır olun!


12 Metreküp Sound System

Demonation Festivali’nde bu sene dub’dan sorumlu olan 12 Metreküp Sound System,  bol sallantılı bir dub setiyle sahnede olacak.  Utku Önal ve Serkan Köseoğlu’ndan oluşan 12 Metreküp Sound System ile basları vücudunuzun her yerinde hissedebilirsiniz!

Soundcollage

Özcan Ertek’in uzun soluklu projesi Soundcollage, yarattığı atmosferik yapıları yer yer ritmik öğelerle harmanlayarak dinleyicilerin içinde kaybolabileceği, belli bir forma sadık kalmayan şarkılar hazırlıyor. Geçtiğimiz yıl Red Bull Music Academy’i kazanan Ertek, Soundcollage adı altında iki EP yayınladı.


The Medical Phalanx of Space

İstanbul’da yaşayan üç yabancı müzisyenden oluşan The Medical Phalanx of Space, daha önce The Nines ve The Stories gibi gruplarda yer almış gitarist/vokalist Alex Mazonowicz ve davulcu Xavi Gonzales’e , efsanevi grup Stereolab’in senelerdir İstanbul’da ikamet etmekte olan basçısı Simon Johns’un katılmasıyla şekillendi. Rockabilly ve garaj tınılarını popa duyarlı bir tavırla sunan The Medical Phalanx Of Space’i Demonation’da kaçırmayın.


Ah! Kosmos

Başak Günak’ın elektronik seslerden farklı katmanlar yarattığı projesi Ah! Kosmos, canlı performanslarında eşine az rastlanır bir deneyim yaşatıyor. Ah! Kosmos’un ilk EP’si Flesh, bağımsız müzik label’ı Müzik Hayvanı tarafından yayınlandı.


Pitohui

İlk EP’si Boros’u Kasım 2013’te yayınlayan Pitohui, Barkın Engin, Cem Kayıran, Yankı Bıçakçı ve Umut Çetin’den oluşuyor. Kimi zaman tekrarlarla oluşmuş şarkı yapılarını tercih eden Pitohui’nin canlı performanslarında doğaçlamalar da önemli yer tutuyor.


Nodul

Tektosag ailesinden Nodul, Demonation’ın en fazla dans edilecek performanslarından biriyle karşımızda olacak. Sonik seslerden oluşan beat ve melodilerle Nodul, kendine özgü bir enstrümental hip hop estetiğine sahip.


Farazi ve Kayra

2007 yılında bir araya gelen Farazi v Kayra, Eylül 2013’te yaynladığı Hayalet Islığı isimli albümüyle bu yılın en çok adından söz ettiren hiphop gruplarından biri oldu. Underground hip hop sahnesinde solo projeleriyle de karşımıza çıkan ikilinin kendi çabalarıyla hazırladığı son albümlerinde Da Poet, Ağaçkakan ve Vinyl Obscura gibi isimler konuk olarak yer alıyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder