18 Nisan, 2014

Neslihan Engin - Yara Albüm Lansman Konseri 20 Nisan 2014 @Hayal Kahvesi Beyoğlu

Neslihan Engin, 20 Nisan'da vereceği konserde Yara isimli albümünden seslendireceği şarkılarla Beyoğlu Hayal Kahvesi'nde sahne alıyor.


Neslihan Engin, yüreklerimizdeki Yara'yı anlatıyor.
Müziğe 8 yaşında piyano çalarak başlayan Neslihan Engin, Galatasaray Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünü bitirdi. Eğitim yıllarında çeşitli okul gruplarında klavye çalan Engin, Marşandiz ve Nezih Ünen Stüdyoları'nda ses teknisyeni asistanı ve tonmaister olarak çalıştı. Türkiye'nin ilk pyschedelic rock grubu olan Siddhartha'nın albümünde ve konserlerinde klavye çaldıCandan Erçetin'in stüdyo çalışmalarını yürüten, albümlerinde beste ve düzenleme yapan, sahnesinde klavye ve akordeon çalan Neslihan Engin; çeşitli sanatçıların albüm prodüksiyonlarında çalıştı. Sanatçı bir yandan da kendi söz ve beste çalışmalarına ara vermeden devam etti.

Uzun yıllar kurumsal hayatta iletişim sektöründe çalıştıktan sonra yoluna tamamen müzikle devam etmeye karar vererek, İTÜ MİAM (Müzik İleri Araştırmalar Merkezi) Ses Mühendisliği - Ses Dizaynı bölümünde yüksek lisans yapan başarılı isim, o sırada MİAM stüdyolarında çeşitli projelerde ses mühendisi olarak görev aldı. Neslihan Engin, halen profesyonel müzik çalışmalarının yanı sıra, kendi müzik atölyesinde çocuklara piyano ve vokal eğitmenliği yapmaktadır.

Albüm kapağındaki Haydarpaşa Garı fotoğrafları aslında bir tesadüf değil. Neslihan Engin, Yara albümü ile sevenlerini çok keyif alacağı müzikal bir yolculuğa çıkarıyor. Sanatçı bu yolculukta, önce kara trenle Anadolu'ya giden yolda, bu toprağın bağrından kopup gelen sazlar bir yarayı anlatıyor. Müzikseverler daha sonra bir vapurla Boğaz'ı geçerek martı sesleri arasında 60'lar ve 70'ler Türkçe pop ezgilerini duyuyor. Bir Beyoğlu tramvayında, ışıklı sokaklarda akordeonlar ve rock tınıları sevenlerine eşlik ediyor. Daha sonra ise müzikseverler kendini bir sahil kasabasında denize bakıp sakince kadehinizi yudumlarken buluyor. Saz ekibinden ud sesleri yükseliyor. Kısacası albümde bu toprakların sazları, Batı ezgileriyle ustaca ve taptaze bir şekilde harmanlanıyor.

Neslihan Engin, Türk sanat müziğinden Türkçe rock'a, pop'tan arabeske taşırken geçmiş ve günümüz tınıları büyük bir uyumla birbirine karışıyor ve yepyeni bir sound'la sevenlerinin karşısına çıkıyor. Müzikteki bu çeşitlilik, her tür müzikten hoşlanan dinleyiciyi kendine çekiyor, farklı duygular güçlü bir melodi ve söz altyapısı ile herkesin kendinden bir şeyler bulabileceği müziklere dönüşüyor.

Neslihan Engin'in hüzün, yara, çaresizlik, umut ve aşkı anlattığı şarkılarındaki duygular, tüm gerçekliğiyle ruha şefkatle dokunuyor.

8 parçadan oluşan Yara albümü, birçok ünlü sanatçıyı ağırlamış olan efsanevi Erekli-Tunç Stüdyoları'nda kaydedildi. Albümün prodüktörlüğünü Kargo grubundan tanınan Selim Öztürk üstleniyor. Tüm söz ve bestelere imza atan Neslihan Engin; albümdeki piyano, klavye ve akordeonları da kendisi çalıyor. Perdeler parçasında Neslihan Engin'e pop müzik sanatçısı Barbaros eşlik ediyor. Albümün mikslerini yapan Rıza Erekli, aynı zamanda sürpriz vokalleriyle müzikseverlerin karşısına çıkıyor. Albümde 7 yepyeni parçanın yanı sıra, ilk albümden çok beğenilen Kaçtım adlı parçanın da yeni ve farklı bir düzenlemesi bulunuyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder